İçeriğe geç

Think Software with Google

Geçtiğimiz günlerde Google ve YASAD ev sahipliğinde yapılan “Yazılım İhracatı” konulu etkinliğe davetliydim. Bildiğiniz üzere 1 Mayıs 2014’ten itibaren artık Türkiye’deki geliştiriciler uygulamalarını Türkiye üzerinden ücretli olarak Google Playstore’a koyup dünyanın her yerine satabiliyorlar. Google Türkiye, bu önemli gelişmeleri değerlendireceği ve geliştiricilerin Google ürünlerini kullanarak nasıl yurtdışına açılabileceklerini anlattıkları önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Bunun yanı sıra, yazılım ihracatı ile ilgili Google yurtdışı merkezlerine de bağlandık.

Google ve YASAD açılış konuşmasının ardından ekonomi bakanlığının ‘yazılım endüstrisi için devlet destekleri’ konulu oturumuyla program başladı. Ekonomi bakanlığından Birkan Kum, Haziran ayında bakanlığın duyurduğu bazı sayılı tebliğlerinden bahsetti. Özellikle yurt dışına açılmak isteyen firmalara yurt dışı birim desteği başlığı altında bir teşvik var. Bilişim şirketleri için birim başına %60 oranında ve yıllık en fazla 200.000 $ olan bu destek, iş birliği kuruluşları içinse kurum başına %70 oranında ve yıllık en fazla 300.000$ şeklinde karşılanacakmış. Teknoparklardan en fazla 10 birim bu uygulamadan yararlanabiliyor. Teknoparkların yurt dışına açtıkları her bir bilişim merkezi veya irtibat ofisinin kira gideri %30 oranında, her bir birimde çalışan en fazla iki personelin yıllık brüt ücretleri ise %50 oranında karşılanıyor. Belgelendirme desteği ise, yurt dışı akreditasyon ve sertifikalarının giderleri %50 oranında ve belge başına 50.000$’a kadar destekleniyor. Burada bahsedilen yurt dışı kira giderleri 4 yıla kadar desteklenecek, 4 yıldan sonrasının kira bedeli için bir destek olmayacak şeklinde anlatıldı. Bu tebliğde arama motoru ve organizasyon desteği de var. Oyun sektörüne ayrı bir bütçe ayrılmış. Bilgisayar oyun desteği başlığı altında burda da destekler var, bu gelişmeler oyun sektörü ile ilgilenenleri de bir hayli sevindireceğe benziyor. Tebliğler için ayrıntılı bilgi için buraya bakabilir. Buradan tabloyu inceleyebilir, ayrıntılı bilgi içinse ekonomi bakanlığının sitesinden sunuma ulaşabilirsiniz.

İkinci oturum Google Türkiye Industry Manager Neslihan Ülkümen ile devam etti, Neslihan birçoğumuzun da sıkça duyduğu ve bildiği birçok şeye değindi. Ayda 1 trilyon $ e-commerce olduğu gibi. 2015 e kadar % 80 internet pazar payımız artacağı düşünülüyormuş. Youtube’un en çok kullanılan ikinci arama motoru olduğuna değindi (ayda bir milyon), Google arama motorunun günde 1 milyar ziyaret edildiğine ve günde 1.5 milyon cihaz aktif edildiğine değindi, Google Dublin’deki ekibin bu market ve analiz raporları için çok büyük bir ekiple çalıştığını hatta 20 ayrı dilde çalıştığını söyledi. Özellikle dış pazara açılmak isteyen firmaların Global Market Finder kullanması gerektiğinden bahsetti ki dışa açık bir pazarı var. Consumer Barometer, ürün tabanlı şirketler tarafından kullanılması gerektiğine de değindi ve Our Mobil Planet‘ten bahsetti bu iki tool u açıklamak gerekirse,

Consumer Barometer: Ağırlıklı olarak herhangi bir ürünle bir pazara girmek için o pazarda kaç kişi internetten alıyor o ürünü? Ve kaç kişi bu ürünü interetten arıyor bunu görmemizi sağlıyor. Detaylı analiz sonuçlarına ulaşmamız mümkün.

Our Mobil Planet: Araştırma ve keşfetme aracı. Akıllı uygulama sayısını görmemiz açısından da iyi bir platform. Diğer Google araçlarını bu linkten inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki oturum Yasad’ın oturumuydu. Yasad’ın Başkan Yardımcısı Zeynep Sarılar, Türkiyenin pazarlama sektöründe açığı olduğunu vurguladı, buna bende katılıyorum. Çok güzel şirketler ve o şirketlerin iyi ürünleri var fakat yurtdışı pazarına açılırken bir çekince oluşuyor ya da ürün yeterince iyi pazarlanmıyor.

Dördüncü oturum Hangout ile Google Play Manager Tzvika Barenholz ‘a yani İsrail ofisine bağlandığımız oturumdu. Barenholz, Markete uygulama yüklerken dikkat edilmesi gereken noktalara değindi ve bu konuda kendisinden yardım alabileceğimizi de ekledi. Google Cloud oturumu da bir o kadar verimli geçti, Shay Erlichmen Cloud’un tüm inceliklerini en iyi şekilde bize aktardı.

Google ülke müdürü Alp Önder Güler, oturumunda global pazara açılmamız gerektiğine sürekli değindi. Aslında tüm gün boyunca hep değinilen ve aşılanmak istenen, Türkiyeden de dünyanın her yerinde kullanılan bir uygulama neden çıkmasın sonucuydu. Önder Bey’in bizden küçük bir ricası da oldu, 2014 CIO ödüllerine katılmamızı istedi. Form linkine de buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapalı.