İçeriğe geç

Bir küçük yazılım hikayesi.. Hem de kodları ile birlikte!

Yıl 2010 web programlama dersi alıyoruz.. İki seçeneğimiz var: ya php ile web sitesi kodlayacağız ya da asp.net ile. O dönem php yeni popüler oluyor, asp.net ise oldukça oturmuştu firmalar çatır çatır ekmeğin yiyordu. Neyimize güvendiysek ileride işimize yarar diye php seçtik. C++ dersini 3 kere aldığımdan asp.net almaya ve aynı C++ hocasının dersini görmeye cesaret edemedim. (ikisinde hoca bıraktı iyi de oldu üçüncüde hoca değişti çok iyi anlatıyordu nesne tabanlı programlamayı öğrendik:) C# da görmüştük oysaki. Neyse asp.netten korkup yılana sarıldık. Yılana diyorum çünkü bilinmeyene yönelmiştik. Programlama dersini kağıda yazarak öğretilen bir nesil web sitesi yapmaya nasıl olur da korkmaz? Sınavda A4 derste defter, bilgisayarlar süs diye konmuştu laboratuvara..

Dışarıdan özel ders alalım dedik, haftada bir php dersi alıyordum bayağı temelden girdi hoca sağolsun.. CSS, HTML ufak ufak gidiyorduk, html ile sayfa yaratıp içine böyle mis gibi divler açıyorum footerla oynuyorum ajax ile cips reklamı döndüreceğim alanı hazırlıyorum falan epeyce heves etmişim css html ile kodlamayı. Eee tabi,  dreamviewer sağolsun hatalı satırda uyarıyor, parantezi kapatmadım mı falan uyarı görüyorsun tamam diyorsun buradan notepad’e geçerim.

Aradan bir ay falan geçti.. Asp.netçiler bir günde landing page yapıp geçiyor falan, php sınıfı tutuş tutuş.. Kimi hazır site alıyor, kimi hocasına yaptırıyor, biz o sırada bizim hoca ile ha bire öğrenmeye çalışıyoruz. PHP’de fonksiyonlara falan girmişiz hoca ödev veriyor ben ağlaya ağlaya yapıyorum ya da yapamıyorum bir şekilde yuvarlanıp gidiyoruz araya MYSQL de serperek. W3schools sağolsun az ekmeğini yemedik. Ay, anlatırken içim şişti ne yüklenmişim bu kızcağıza 🙂

Diyeceksiniz sen ne sitesi kodluyordun, çok biliyorum ya! Sen git itüsözlüğe esinlen, esogü sözlük yap. Üşenmemiş bir de Facebook sayfasını falan açmışım, bölüm başkanı ile konuşuyorum ftpleri bana da açın güncelledikçe yükleyeyim bir de okul domainine bağlayalım diyorum.. düşününce nasıl üzülüyorum hevesime anlatamam. FB sayfasındaki kapak fotoğrafı da sözlüğümün ilk backgroundı idi artık nasıl bir körlükse benimki freedom background diye googlelayıp önüme ilk çıkanı background yapmışım, freedom’a da dikkat çekmek istiyorum nasıl bir esaret hissetmişsek:)) Onun üzerinde ne oynamıştım ah be.. Neyse çok dolandırdım lafı, php mysql fetch assoc mysql fetch array fonksiyonlarına gelmiştik ki o gün yazılımcı olmayacağım ben dedim. Sözlüğe tablo yap yap bitmiyor, küfürleri kapatmak için bir sürü fonksiyon kullanıyorum, admin paneli var, o var bu var derken projeyi tamamlayacağım gün bilgisayarı açtım sandalyemi çektim, minderi koptu parmağım arasında kaldı ve sağ işaret parmağımı iki yerinden kırdım. Klasik türk insanı modunda aaa nasip değilmiş diyerek acılı parmağım ile tek kod yazmadım 2 hafta (sol el ile yazmak hiç keyifli değildi:) derken iyice soğudum. Oysa 6 tanecik hedefim vardı:

 1. Php’yi iyice öğrenecek ve alt dönemlerim başta olmak üzere yeni öğrenenlere yardım edecektim. (workshoplar yapamadım eğitim düzenleyebildik.. 🙁
 2. Kendi web sitemi kendim kodlayacaktım yalan oldu. (Bknz. wordpress’e talim olmak)
 3. Sözlük yapacaktım üniversitem desteklemese de kendi aramıda ilk versiyonunu kullanacaktık. (mazi oldu fb grubu bize yadigar)
 4. Bizim mahallede kırtasiyeci abimizin web sitesini yapacaktım 500 liraya, o parayla doğal gazımı ödeyip üzerine daha güzel firmalardan hosting sağlayacaktım kendime. (Kırtasiye kapandı)
 5. Bu işten ekmek yiyecektim, komşumuz fotoğrafçıydı o bana photoshop öğretecekti ben ona ücretsiz site yapacaktım. Böylece yayılmak için bir adım atmış olacaktım hem de photoshop bilmenin katkılarını front-end tarafında konuşturacaktım. (photoshop öğrendim ama komşumuzun bir sitesi olamadı, olsun komşuluk öldü mü?!)
 6. Öğrendiklerim hakkında daha düzenli blog yazacaktım böylece hem ben pekiştirecektim hem de birileri bir gün okuyacak yararlanacaktı belki de.. (Blogun hostingini patlattık iyi mi:)

Dün o yazıların bazılarını bulduk.. İşte onların eerdem.com’da yayınladıklarımdan ultra basic birkaç yazı.. Her okuduğumuzda güleriz. Programlama dersi alan masum köylünün ilk iki ders özeti.. Nasıl da heyecanlı not alıyordum, hey gidi heves işte.

Dipnot: Yazılar hiçbir şekilde düzenlenmemiştir, yazıldığı tarihteki hali ile eklenmiştir.

 • PHP – HTML İlişkisi / 1 Ağustos 2013

Php ve html iç içe geçmiş olgulardır. Php belgesine html kodları atarız şöyleki,

<html>

<head>

<title>Sayfam</title>  (açtığımız her kodu </ şeklinde kapatırız, dreamviewer kullanarak web sitesi yapıyorsanız </ yazdığınız anda otomatik olarak </title> gelip kod satırınız kapanacaktır.)

</head> (kapatmadığınız her kod başınıza bela olacaktır o yüzden head tagını kapattık)

<body bgcolor=”red”>  (arka planın rengini kırmızı yaptık)

<center> <h1><b>Merhaba Dünya</b></h1> (ortaya büyük boy başlıkla Merhaba Dünya yazdık)

</center>

</body>

 • Sayfamıza farklı boyutlarda başlık girmek istersek,


h1,h2,h3,h4,h5,h6 komutlarıyla başlığın boyutunu girebiliriz. En büyüğü h1 olmak üzere büyükten küçüğe doğru şu şekilde sıralayabiliriz:

 • PHP – HTML İlişkisi / 6 Ağustos 2013

Bu bölümde yeni başlayanlar için temel özelliklerden bahsedip, tanımları da ele alacağım. İlerleyen yazılarımda projemden örnekler vererek bunları pekiştireceğim. Mümkünse profesyoneller bu yazıyı es geçsin çünkü php ile yeni tanıştığımda bu konuya uzaktım. Bu yazımı php ile yeni tanışmış ve yeni başlayacaklara adıyorum , bu uyarımı göz önünde bulundurunuz lütfen.

 • Gerçek serverlar hosting firmalarında olur.
 • Asp.net windows serverları üzerinde çalışır.
 • Yaptığımız sayfaları görmek için bilgisayarımızda sanal server kullanabiliriz.
 • Php designer’ da da yazabiliyoruz.
 •  ; satırların kapalı olduğunu gösterir, noktalı virgül deyip geçmeyin bazen satırları kapatmadığınız için hata arar ve başka satırlara bakarsınız.
 •  ” “ arasına yazılanlar string olduğunu, $ koyduğumuzda değişkeni ifade eder. Tırnaksız yazımlar ise string ifadeler ve sayılar.
 • $”ezgi” şeklinde bir yazım hata verir.
 •  Html kodları php de yazılır ama ” “ kullanılır.
 •  ayşe=20 şeklinde değer atarsak çalışmaz fakat sol tuştan php’yi seçip register_global yazıp hatayı düzeltebiliriz.
 • ayşe=20′ ye ikinci değişken atamak istersek kod sayfamızda $beste yazmamız gerekir

                    ayşe=20&beste=25 ‘ i local host sayfamızda şu şekilde yazar:
20
25

 •   %20 = Boşluk,  %10 = Birleştirme,  %30 = Araya 0 koyar demektir.
 •  Açıklama yapma yolları:

# (diyez):   tek satırlık açıklama verir.
// :   İki satır açıklama verir.
/** ve */ arasına istediğimiz kadar açıklama yapabiliriz fakat her satırın başına * koyarak.

 

Ya işte böyle hacılar.. Doğrularımı yanlışlarımı sorguladım mezun olana kadar belki severim kod yazmayı diye android de hello word ile başlayıp klasik hesap makinası, telefon rehberi ve diyet uygulaması yazdıktan sonra başlangıcın başlangıç seviyesinde kalsın dedim. Kodlama dünyasına tüm bu olumsuz girişimlerimden tam bir yıl sonra tez hocam (matematik seçtim ki bilgisayar tezinde java, android vb. öğrenmek zor olur şimdi matematik temiz temiz AA gelir ferah ferah mezun oluruz) kişisel web sitesini yazmamı istedi, böylece hem tez derslerinde zorlanmayacaktım hem de diğer hocalara da site yapabilecektim. 1 yıl oldukça uzun bir süreymiş, </head yazdığım an kal geldi, eski projenin kodları arapça misali.. Sonra ilkler unutulmaz gazıyla ilk oluşturduğum düz html sayfasından hocamın istediği kişisel web sitesini yaptım (o dönem beyaz sayfalar çok hoş geliyordu hocalara birkaç üniversitede öyleydi bizim hoca da öyle olsun deyince ne de çabuk bitmişti). O sancılı dönemden tek güzel hatıra bu düz html sayfası kaldı elimizde 🙂

Bize web programlama eğitimi vermeden bizden web sitesi yapmamızı bekleyen hocalara aşk olsun. Ey sevgili üniversite hocaları siz siz olun temel eğitimini vermediğiniz derslerin üst level hallerini kendi kendimize öğrenmemizi beklemeyin. Alaylı mektepli kavramı kalmadı sayenizde (Ben kesinlikle arada fark olmadığını düşünüyorum kodlama aşkı içten gelir sonradan eğitilerek edinilecek bir aşk değil). Hatta keşke hiç elinize gözünüze bulaştırmasaydınız da öğrenmeye en açık olduğumuz zamanda hevesimiz kırılmasaydı. Sonra bir nesil gidip neden formasyon aldı niye kpss’ye girdi?! Matematik – bilgisayar bölümü severlere buradan selam olsun 🙂

Bu yazı yorumlara kapalı.